Okul müdürü İbrahim Oktugan öğrencisi tarafından öldürüldü! ‘5 aydır planlıyordu’

Atıldığı okulun müdürünü okul odasında vurarak öldüren 16 yaşındaki Irak asıllı Y.K. savcıya verdiği ifadenin ardından tutuklanması talebiyle İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Savcılık Y.K’nın 5 aydır eylemini planladığını belirtti. Öte yandan olayda kullanılan silahın ise bulunamadığı öğrenildi.

Eyüpsultan’daki özel bir lisede okuyan Irak asıllı Türk vatandaşı 16 yaşındaki Y.K yaklaşık 5 ay önce öğretmenleri ve okul müdürü İbrahim Oktugan ile yaşadığı sorunlar nedeniyle okuldan atıldı. Okuldan atılmayı hazmedemeyen Y.K önceki gün nereden temin ettiği bilinmeyen bir silahla okula gitti. Okul müdürü İbrahim Oktugan’ın odasına giren Y.K, müdürü silahla vurdu. Ağır yaralanan Oktugan kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Y.K ise polis ekipleri tarafından yakalandı.

TASARLAYARAK ÖLDÜRME SUÇUNDAN SEVK EDİLDİ

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Y.K’nın ifadesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ifadesi alındı. Alınan ifade sonrası Y.K, “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak adam öldürme” suçundan tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk edildi.

“5 AYDIR PLANLIYORDU”

Savcılığın hakimliğe gönderdiği sevk yazısında Y.K’nın okul müdürü İbrahim Oktugan ile tartıştığı ve 2023 Aralık ayında okulla ilişiğinin kesildiği anlatıldı. Y.K’nin aradan geçen 5 ayda gerçekleştirildiği fiili planladığı belirtilen sevk yazısında, “Bu nedenle Suça Sürüklenen Çocuk (SSÇ) Y.K’nin eğitimci olan İbrahim Oktugan’ı yerine getirdiği kamu görevi sebebiyle tasarlayarak ele geçirilemeyen tabanca ile hayati vücut bölgesine hedef alarak 2 el ateş ettiği ve maktulün bu eylem dolayısıyla meydana gelen yaralanma sonucunda ex olduğu şeklinde gelişen olayda..” ifadeleri kullanıldı.

TUTUKLAMA TALEBİ

Savcılığın sevk yazısında ayrıca, ifadesinde suçunu itiraf ettiği belirtilen SSÇ Y.K’nın tutuklanması talep edildi.

KENDİNİ BÖYLE SAVUNDU

SSÇ Y.K’nin savcılıkta verdiği ifade ortaya çıktı. 2023 yılının ilk döneminde 12. Sınıfa kayıt olduğunu söyleyen Y.K, çeşitli zamanlarda disiplin cezaları aldığını ancak tutanağı imzalamadığını söyledi. Disiplin suçları sebebiyle annesinin okula geldiğini ve müdür İbrahim Oktugan’ın odasında oturduklarını anlatan Y.K, “Ben anneme Arapça bir şeyler söylemek istediğim esnada İbrahim Oktugan, ‘Burası Türkiye Cumhuriyeti benim okulumda kimse bu şekilde başka dil konuşamaz’ diye karşı çıktı ve anneme ‘O..’ diyerek hakaret etti. Aramızda sözlü bir tartışma yaşandı. Detaylarını hatırlamıyorum ancak fiziki bir tartışmaya dönmedi” dedi.

“KENDİME YEDİREMEDİM”

İbrahim Oktugan’ın annesinin üzerine yürüdüğünü iddia eden Y.K, “Biz polisi aradık ve okulu terk ettik. Bu olaydan sonra bir daha okula dönmedim. İbrahim Oktugan’ı da görmedim. Bizden aldıkları parayı da geri vermediler. Anneme yapmış olduğu bu olaydan dolayı yaşananları kendime yediremedim” dedi.

SİLAHI 10 BİN LİRAYA ALMIŞ

Olaydan bir gün önce bir restoranda okuldan bir arkadaşını gördüğünü ve olayı hatırlayıp tekrar sinirlendiğini söyleyen Y.K, “İbrahim Oktugan’ın hala okulda olup olmadığını sordum. Okulda olduğunu öğrenince, ‘gelip dövsem iyi olmaz mı?’ dedim. O da, ‘çok iyi olur kanka karnına vurursun’ dedi. Hatta, ‘Bacağına vurursan ölmez karnına sık’ dedi. Ben de Gaziosmanpaşa’da M.K isimli kişiden 10 bin lira karşılığında aldığım tabanca ile okula gitmeye karar verdim” dedi.

“2 MERMİM VARDI İKİSİ DE KARNINA GELDİ”

Olay günü okula gideceğinden kimsenin haberi olmadığını söyleyen Y.K, “Kimseye hiçbir şey söylemeden İbrahim Oktugan’ın odasına gittim. Masada oturuyordu. Amacım ayaklarından vurmaktı. Ama bir anda kolunu dirseğini kırıp kendi yüzüne doğru havaya kaldırınca bana vuracağını düşünerek koluna doğru ateş ettim. 2 tane mermim vardı. İkisi de karnına geldi. Bana saldıracağını düşünerek ateş ettim. Daha sonra hızlı bir şekilde odadan çıkıp geldiğim kapıya yöneldim” dedi.

OKULDAN ÇIKTIKTAN SONRA BÖREK ALIP EVE GİTMİŞ

Amacının öldürmek değil dövmek olduğunu söyleyen Y.K, “Bana karşılık verince kendimi korumak için silahı kullandım. Sonrasında eve geçtim. Eve börek götürdüm. Üzerimi değiştirdim. Hatırlamadığım bir zaman sonra evde çıkıp tabancayı ve telefonumu Alibeyköy barajına attım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x